Menu


Tipy na výlety

Chmarošský viadukt

Chmarošský viadukt je jednou z najznámejších a zaiste i najkrajších technických pamiatok na Slovensku.

113,6 m dlhý a 18 m vysoký železničný most ako vystrihnutý z rozprávky sa nachádza na trati 173 Červená Skala – Margecany priamo pod Kráľovou hoľou a je historicky prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu v Československu.

Pre svoj výnimočný pôvab je obľúbeným miestom turistov i fotografov.

Priamo v Telgárte.

Syslovisko v Muránskej planine

V lokalite Biele vody na Muránskej planine žijú početné syslie kolónie.

Počet týchto roztomilých hlodavcov už prekročil tisícku.

Dnes možno povedať, že takú vysokú koncentráciu sysľov na meter štvorcový, ako na Muránskej planine, nenájdete nikde inde na Slovensku.

15 km z Telgártu.

Kráľová hoľa

Kráľova hoľa je najvyšší vrch Kráľovohoľských Tatier, východnej časti Nízkych Tatier. Kráľova hoľa je opradená povesťami, ospevovaná básnikmi. Patrí k najnavštevovanejším vrchom Nízkych Tatier. 

Na Kráľovú hoľu sa viete najľahšie dostať bicyklom. Z Telgártu cez Šumiac sa na tento najvyšší cyklobod na Slovensku dostanete po novej cyklotrase. 

Požičovňa elektrobicyklov priamo v Telgárt Resort.

Z Telgártu sa peši na Kráľovú hoľu viete dostať po 2 turistických trasách. 

Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa, ležiaca v Slovenskom raji,  patrí svojou dĺžkou a hĺbkou k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe.

Nikde mimo alpskej oblasti sa v Európe nenachádza toľko ľadu s hrúbkou miestami väčšou ako 25 m.

Vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

10 km z Telgártu

Slovenský raj

Väčšina roklín Slovenského raja sa vyznačuje dlhými nástupmi k atraktívnym vodopádom a rebríkom.

S touto nevýhodou sa nestretnete v Zejmarskej rokline.

Z Mlyniek-Bielych vôd, kde zaparkujete svoje auto, sa o pár minút dostanete do prekrásnej rokliny k vodopádom kpt.Nálepku a po hodinovom očarení v zajatí skál vystúpite na planinu Geravy.

25 km z Telgártu.

Telgártska slučka

Telgártsky tunel – špirálovitý tunel s dĺžkou 1239,4 m je významnou časťou Telgártskej slučky.

Telgártska slučka
Technicky najzložitejším úsekom železničnej trate z Červenej Skaly do Margecian bola výstavba železnice v okolí Telgártu. Údolie Hrona od Červenej Skaly má značné stúpanie, preto bolo potrebné železničnú trať rozvinúť, aby sa dodržali sklonové pomery. Uvažovalo sa s viacerými alternatívami. Nakoniec bola realizovaná alternatíva s najpozoruhodnejšou stavbou. Je to špirálová slučka v Telgárte dlhá asi 2,3 km, ktorá prekonáva výškový rozdiel 31 m.

Priamo v Telgárte.

Prameň Hrona


Prameň Hrona, druhej najdlhšej slovenskej rieky (298 km) v nadmorskej výške cca 980 m.

Pri prameni je umiestnená tabuľa s informáciami o rieke Hron a jej toku. Okolie tvorí panenská príroda ideálna pre cykloturistiku.

 

1 km z Telgártu.

Hrad Muráň


V súčasnosti je hrad Muráň zrúcaninou so zachovaným areálom a vstupnou vežou. Hradný komplex zaberá územie s rozmermi 360 a 96 m. Zachovali sa základy gotického paláca, fragmenty obvodového muriva a niektorých vedľajších stavieb. K najzachovanejším patrí vstupná brána s vežou.

Je obľúbeným cieľom vychádzok a túr, pretože za pekného počasia poskytuje nádherné výhľady do širokého okolia.

Iba 20 km z Telgártu.

Vodná nádrž Palcmanská Maša


Vodná nádrž Palcmanská Maša sa nachádza pri obci Dedinky, ktorá je významným strediskom cestovného ruchu južnej časti Slovenského raja. Je to zároveň najväčšia vodná plocha v Slovenskom raji.
Palcmanská Maša má rozlohu približne 85 ha a možno sa v nej kúpať, člnkovať ale aj pestovať vodné športy a rybolov. Na okolí je dostatok ubytovacích aj stravovacích zariadení.

23 km z Telgártu.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram